poniedziałek, 3 czerwca 2013

LAMPA LAWA - zawsze młoda, zawsze piękna, zawsze pożądana

Wynalazca niezwykłej lampy lawa

Niezwykłą lampę lawa wymyślił człowiek niezwykły: kontrowersyjny, nieprzewidywalny, o szerokich zainteresowaniach. Już samo imię, nadane mu przez rodziców, nie było przeciętne: Craven - Kruk, któż nazwałby tak swoje dziecko?

Możemy przeczytać, że Edward Craven-Walker żył w latach 1918-2000, urodził się w Singapurze, pracował jako  księgowy. Ale to nie wszystko. Oprócz przyziemnej pracy księgowego Edward Craven-Walker, odważny i ciekawy świata, podczas II wojny światowej latał na samolotach Mosquito w misjach rozpoznawczych Royal Air Force. Był artystą, fabrykantem, designerem, wynalazcą, konsultantem, z zamiłowania pasjonatem natury.


Szalone lata 60-te - era Wodnika

Po wojnie nastała nowa era. Lata 60-te przyniosły wiele zmian w dziedzinie obyczajowości. Seks przestał być tabu, kobiety i mężczyźni zrzucali sztywną odzież, odkrywali i podziwiali swe ciała, rozbierali się nawet zupełnie. To wtedy właśnie powstał ruch nudystów, tworzyły się młodzieżowe pop-kultury, Beatlesi podbili świat. Dzieci-kwiaty odrzuciły obowiązujące dotąd obyczaje, zapuszczały długie włosy, uprawiały wolną miłość, zakładały komuny, głosiły pacyfizm i powrót na łono natury.

W dziedzinie techniki trwał wyścig o podbój kosmosu, rozpoczęty pod koniec wojny. Zaczęły się loty orbitalne, umieszczono na orbicie pierwszego sztucznego satelitę, założono stację kosmiczną, Apollo wylądował na Księżycu. Sławę zdobyło wielu amerykańskich i sowieckich kosmonautów, a także Łajka - suczka, która odbyła kosmiczny lot i Walentyna Tierieszkowa - pierwsza kobieta w kosmosie, na cześć której także i w Polsce komponowano pochwalne pieśni.

Ten niezwykły okres to także początki internetu oraz pierwsze doświadczenia z poszukiwaniem odmiennych stanów świadomości przy użyciu psychedelicznych środków.



Edward Craven-Walker człowiek renesansu


Edward Craven-Walker, jak prawdziwy człowiek renesansu, pasjonował się wszystkim: założył największy w Anglii camping dla nudystów, został reżyserem i nakręcił naturystyczny film "Travelling Light", znany jako podwodny balet, opiekował się aktorami z filmu "Hair" podczas ich pobytu w Anglii i wreszcie zaprojektował lampę lawa, założył fabrykę i rozpoczął produkcję lamp. Po sprzedaniu swojej fabryki został konsultantem w firmie Mathmos. 


1963 r. - powstanie Astro

Praca nad lampą trwała wiele lat. Od chwili powstania pomysłu do rozpoczęcia produkcji upłynęło 15 lat, które Edward Craven-Walker poświęcił na udoskonalanie wynalazku.

Sam pomysł z pływającym woskiem nie był jego. Siedząc pewnego dnia w pubie w New Hampshire w Anglii, Walker zauważył dziwny szklany przedmiot, przypominający shaker, wypełniony wodą, w której pływały amorficzne kształty kawałków wosku. Kiedy zapytał barmana, co to jest, ten odpowiedział mu, że jest to timer do gotowania jajek. Jajko wkłada się do timera, timer do gotującej wody, a kiedy wosk się roztopi, wypływa do góry naczynia i wiadomo, że jajko się ugotowało i można je wyjąć.



Ciekawe kształty wosku nasunęły Walkerowi pomysł, aby przekształcić kuchenne naczynie do jajek w przedmiot bardziej cieszący oczy, na przykład w lampę. Walker wyruszył na poszukiwanie wynalazcy, którym był Dunnet , człowiek znany nam dziś tylko z nazwiska. Zanim Walker dotarł do niego, Dunnet już nie żył i ostatecznie Walker sam opatentował wynalazek.

W 1963 r. wypuszczono na rynek pierwszą lampę lawa, wyprodukowaną w fabryce założonej przez Walkera w Poole, Dorset w Anglii, która potem została sprzedana firmie Mathmos i do dziś produkuje tu lampy. 

Lampę zaprojektował sam wynalazca. Zafascynowany zdobyczami techniki, nadał jej nazwę Astro, nawiązującą do lotów kosmicznych, podboju kosmosu, przyszłych podróży międzygalaktycznych. 


Ponadczasowe przesłanie Edwarda Craven-Walkera.

Ekscentryczny Walker, kochający naturę i ludzi, dalekowzroczny i przewidujący, widzący od początku zagrożenie w środkach psychotropowych, przekazał młodzieży wraz ze swoją lampą ponadczasowe przesłanie:


"Jeśli kupisz moją lampę, niepotrzebne Ci będą żadne polepszacze nastroju i myślę, że tak będzie zawsze. W lampie jak w cyklu życia: najpierw się rośnie, potem dojrzewa, upada, rozpada, a potem wszystko zaczyna się od nowa."

Edward Craven-Walker


Wiele ciekawych informacji o lampach lawa znajdziesz tutaj: www.lampalawa.pl





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz