czwartek, 6 czerwca 2013

Fenomen lampy lawa

Wymyślić lampę lawa - to genialnie proste

  • Weź parę kropli klarownego płynu.
  • Weź kroplę światła.
  • Weź kilka kropli kolorowego wosku.
  • Zmieszaj to wszystko w szklanej tubie o przezroczystych ściankach.







To wszystko, co trzeba wiedzieć, aby zbudować lampę lawa - małą, dziwaczną lampę o niezwykłych właściwościach, której historia rozpoczęła się równo 50 lat temu, a której fenomen trwa do dziś.

Nic nie zmieniło się od tamtych czasów, kiedy w 1963 roku Edward Craven-Walker wynalazł lampę. Jak dzieci – kwiaty i ich rówieśnicy - przedstawiciele młodzieżowych popkultur lat 60-tych, którzy obserwując ruch lawy wznosili okrzyki pełne podziwu i niedowierzania, tak i współcześnie lampa budzi podobne emocje.




Chociaż lampa lawa, jak każda inna rzecz, może się podobać lub nie, na świecie co roku przybywa milion jej nowych entuzjastów. Starsze pokolenie wraca do wspomnień z przeszłości i przekazuje je wraz z lampą swoim dzieciom i wnukom. 

Poszerza się również krąg odbiorców lampy ze względu na jej zastosowanie i przeznaczenie. I trudno porównać lampę lawa do jakiejkolwiek innej lampy.




Fenomen lampy lawa.


O lampie lawa powiedziano już niemal wszystko i jeśli choć część z tego jest prawdą, lampa lawa jest fenomenem.
  • Lampa lawa to prehistoria: to jak osobliwa mieszanina pierwotnej energii i materii, z której powstał Wszechświat. Niepowtarzalne kształty i niezwykłe formy nigdy nie są takie same, nigdy się nie powtarzają.
  • Lampa lawa to filozofia: to symbol losu człowieka, upadania i mozolnego podnoszenia się, aby iść dalej.
  • Lampa lawa to cykl życia: narodzin, rozwoju, rozpadu i powstawania wszystkiego od nowa. 







 


Działanie lampy lawa


W obecności lampy lawa nikt nie będzie się nudzić, ani myśleć o upływającym czasie. Ruch wytwarzanych przez lawę niepowtarzalnych kształtów przykuwa uwagę i na długo zatrzymuje wzrok. Czasem aż trudno się oderwać od tego fantastycznego widoku.

Lampa lawa w domu to relaks, uspokojenie, wyciszenie. To również poprawa nastroju, ożywienie, odpoczynek dla oczu podczas pracy przy komputerze. 

Kolorowe światło lampy wytwarza ciepły klimat i ożywia wnętrze. Ludzie chętnie gromadzą się wokół lampy, która nawiązuje do najbardziej pierwotnych form rozrywki, jakim oddawali się nasi przodkowie, kiedy w zamierzchłej przeszłości zasiadali w jaskiniach wokół paleniska i podziwiali tańczące płomienie ognia.

Lampa lawa ma działanie hipnotyzujące, ale również ożywcze. 

Lampa lawa jest przedmiotem dekoracyjnym i użytkowym: służy jako ozdoba i dyskretne, nastrojowe oświetlenie. Dzięki temu znajduje szerokie zastosowanie, o którym wkrótce opowiem.
















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz